ד"ר איתן קורף לוי אשכול 163, קריית אונו


  טלפון : 03-535-5532

מאמרים מקצועיים

טיפולי שיניים אסתטיים – חיוך שווה אלף מילים

כל מה שרצית לדעת על טיפולי שיניים אסתטיים

קוסמטיקה של השיניים מציעה מנעד רחב של טיפולי שיניים אסתטיים החל מהלבנת שיניים וכלה בשינוי החיוך.

הניתוחים הקוסמטיים הללו אינם רק נחלתם של העשירים והמפורסמים אבל משתרעת לכל שכבות האוכלוסייה בעקבות מגוון האופציות ומגוון המחירים המשתנה בשוק. מה שאומר שגם לכם יכול להיות חיוך יפה יותר.

הניתוחים הקוסמטיים נהפכו להיות המיינסטרים, כיום כמעט כל רופא שיניים מבצע לפחות כמה סוגים של טיפולים קוסמטיים ברמה השבועית או החודשית.

כיום רופאי שיניים מבצעים החל משינוי קטן וכלה בניתוח משמעותי בחלל הפה. הם משתמשים בטכניקות חדשות על מנת לטפל בשיניים עם צבע דהוי, שיניים חתוכות, שיניים מעוותות או שיניים חסרות.

נשאלת השאלה האם ניתוח קוסמטי מתאים לך ? הנה כל מה שאתה צריך לדעת לפני שתיקח את ההחלטה.

 

אז מהי בעצם רפואת שיניים קוסמטית ?

 

בזמן שרפואה שיניים מסורתית מטפלת בבעיות של בריאות השיניים והחניכים, רפואת שיניים קוסמטית מתמקדת במראה הוויזואלי של השן, הפה והחיוך. לא מדובר בתהליך פולשני שנעשה בהשתלת שתלים דנטליים כי אם בפורצדורות קלות יותר.

טכנולוגיה ושיטות טיפול מתקדמות מאפשרות לרופא השיניים להציע מגוון טיפולים קוסמטיים או טיפולי שיניים אסתטיים החל מהלבנת שיניים מתקדמת ועד ציפוי שיניים שקופות למחצה עד לשינוי החיוך לגמרי.

רפואת שיניים קוסמטית קיימת כבר יותר מעשור אבל החומרים שבהם אנו משתמשים היום גמישים יותר וטבעיים יותר מאשר בעבר.

מחקרים מראים שכמעט שתי שליש מהאנשים שעשו ניתוח קוסמטי בשיניים או טיפולי שיניים אסתטיים הן נשים והסכום שהן השקיעו בשנת 2007 עומד על קצת פחות מ16000 שקל בשנה. למרות זאת טיפולים מסוימים יכולים לעלות קצת פחות מ1200 שקלים מכיוון שטיפולים קוסמטיים בשיניים אינם נחשבים כמשהו שחייבים הם בדרך כלל לא כלולים בביטוח.

 

אופציות ברפואת שיניים קוסמטית 

פרוצדורות של רפואת שיניים קוסמטית:

הלבנת שיניים

הפרוצדורה הזו מבהירה את השיניים המוכתמות או כאילו שאיבדו את הצבע שלהם. הלבנת שיניים יכולה להיעשות במרפאת השיניים או בבית על ידי ערכה שהרופא מכין.

כמו כן תכשירי הלבנת שיניים ניתן לקנות בכל בית מרקחת ללא מרשם אבל הסיכוי שיעבדו בצורה טובה שואף לאחוזים נמוכים מאוד.

שיפור מראה החיוך ע”י שינוי מראה השיניים ,צורתן, צבען.

טיפול זה יכול לשפר באופן ניכר את מראה השן החתוכה או המרוסקת, השבורה, המוכתמת או מלאת הכתמים או שיש מרווח ביניהם וזאת עלי הטמעת חומרים משני צבע לשורש משוח השן.

פורניר – ציפי חיצוני דקורטיבי

הציפויים הללו דקים, עשויים מפורצלן שמכסה את החלק הקדמי של השיניים ובעצם מסווה כול צבע דהוי בשיניים או כל פגם אחר בצורה משולמת.

עיצוב מחדש של השן

הפרוצדורה הזו בעצם משנה את השן על מנת לשפר את המראה שלה על ידי שינוי הוא הסרה של אמייל. עיצוב שיניים משולב ברוב המקרים יחד עם ציפוי חיצוני דקורטיבי לשמירה על מראה השן.

הארכת כתרים

הפרוצדורה הזו יכולה לתקן מצב שבו האדם מחייך חיוך מלא בחניכים לאחר כאבי שיניים  ולא מלא בשיניים או יכול לטפל גם בחניכים לא שוות על ידי הסרה של רקמות חניכים מיותרות וזאת על מנת לחשוף יותר מהכתר של השן ולתת את המראה של שן ארוכה יותר ומרשימה יותר. פרוצדורה זו מחייבת ניתוח קטן.

מייקאובר כללי לחיוך

הפרוצדורה הזו מצריכה הערכה מקיפה של המראה הכללי והמראה של השן והחיוך. בטיפול זה נדרשים מספר פעולות קוסמטיות על מנת לקבוע מחדש את החיוך של הלקוח.

תחשבו על זה כמתיחת פנים לפה שלך ואנחנו לא מדברים על בוטוקס…

אז איך לבחור את הרופא הנכון בשבילך בתחום רפואת השיניים הקוסמטית.

היכולות והניסיון של רופא השיניים יכולים לקבוע את התוצאה של הטיפול וכמובן איכותו. בעוד שמומחי רפואת שיניים כמו אורתודנטים ורופאים המומחים למחלת חניכיים צריכים השכלה נוספת והכשרות נוספות על מנת לעבוד בתחום, התחום של רפואת שיניים קוסמטית לא מצריך דרישות כאלה. כול רופא שיניים עם תואר והסמכה בתחום יכול לבצע ניתוחים קוסמטיים.

רוב הרופאים שמציעים שירותי רפואת שיניים קוסמטית או טיפולי שיניים אסתטיים לקחו מספר קורסי הסמכה בתחום הטיפול הזה, על מנת להיות בטוח שהרופא שבחרת באמת יכול לעשות את מה שהוא אומר הכי טוב לשאול את השאלות הבאות למען הסר ספק.

1. תמונות של מטופלים שעברו את הפרוצדורה – לפני ואחרי

2. הפניות של לקוחות שטופלו אצל אותו הרופא

3. הוכחה של הסמכה והעשרה בתחום המסוים הזה.

כולם היום רוצים להראות צעירים ויפים ורפואת שיניים קוסמטית נעשית פופולארית ונמצאת בשיאה.

העובדה היא שלרוב האנשים אין שיניים מושלמות אבל בעזרת הטכנולוגיה של היום הם יכולים להשיג חיוך מדהים עם עזרה קטנה מרופא השיניים

שתף עכשיו
קרא עוד

מחלות חניכיים – מניעה בעזרת טיפול בדלקת חניכיים

מחלת חניכיים היא זיהום חניכיים שמחייב טיפול מידי, אם המצב אינו מטופל הוא יכול לגרום לאיבוד השן ולבעיות אחרות בשיניים.

קיימים 2 סוגים של מחלות חניכיים וכמה סוגים של טיפול בדלקת חניכיים:

1. דלקת חניכיים (ג’ינג’יביטיס) –

קיימת ב90% אחוז מהאוכלוסייה

מתאפיינת בחניכיים אדומות ונפוחות אשר מדממות בצחצוח או אפילו ספונטנית . המחלה נגרמת מהצטברות חיידקים על באזור שבין החניכיים והשן.

בדלקת חניכיים עדיין אין פגיעה במנגנון התאחיזה של השן אולם ככל שהדלקת נשארת ללא טיפול היא עלולה להפוך למחלת חניכיים כרונית.

טיפול בדלקת חניכיים, צחצוח נכון וניקוי יסודי ומעקב מתמשך יכול להחזיר את המצב לקדמותו ולהשגת חניכיים בריאות.

2. מחלת חניכיים (פריודונטיטיס)

מחלה דלקתית כרונית, הנגרמת על ידי חיידקים אלימים בפלאק. המחלה מאופיינת ביצירת “כיסים” ספיגה של העצם התומכת בשיניים, והיא מובילה לאובדן השיניים.

קיימים שני סוגים של מחלה זו: מחלה כרונית המתקדמת לאט יותר ומופיעה אצל אנשים מעל גיל 30 אך מובילה לנזק ברבות השנים.

מחלה אגרסיבית מופיעה בדרך כלל מתחת לגיל 30 ובעלת רקע גנטי משפחתי.

טיפול בדלקת חניכיים, סימנים: חניכיים אדומות ונפוחות אבנית, כיסים פריודונטלים מעל 5 מ”מ ואובדן עצם סביב השיניים בצילומי רנטגן.

מה התסמינים למחלת החניכיים ואיך טיפול בדלקת חניכיים מעלים את הבעיה

 • שריפה בפה
 • כאבים בחניכיים
 • טעם מר בפה

הרבה מאוד אנשים עם מחלת הפריודונטיטיס חווים מספר סימפטומים אבל אפילו אם אין סימפטומים גלויים, חוסר טיפול במחלה יכול לגרום לאבדן שיניים או להזדקקות לעקירה של השן הרקובה.

סוגים של פפריודונטיטיס

ישנם מספר סוגים של פריודונטיטיס אבל הכי נפוצים היינם.

 • פריודונטיטיס אגרסיבי – צורה אגרסיבית של המחלה שמובילה להחמרה במצבה של עצם הלסת ושל החניכיים באנשים שהם בדרך כלל בריאים בכול תחום אחר חוץ מהשיניים.
 • מחלת פריודונטיטיס כרונית – זה הצורה הנפוצה ביותר של המחלה, ההידרדרות היא אטית יותר אבל גבם במצב הזה אפשר לאבד את השיניים
 • פריודונטיטיס מתייחס גם למצבים אחרים, המחלה יכולה להיגרם ולהחמיר בשילוב עם בעיות רפואיות אחרות, כולל סוכרת, בעיות בריאות ומחלות לב.

מחלת נקרוזה פריודונטיטיס, אנשים שמערכת החיסון שלהם נפגעה בעקבות מצבים מסוימים כמו תת תזונה, הדבקה של נגיף האיידס ומחלת הסרטן הם פגיעים יותר למצב הזה של מחלת הפרדונטיס. רקמת החניכיים, הגיד התומך והעצם סובלים נזק גדול או מצב של נמק כתוצאה מסוג המחלה הזו.

במצב כזה טיפול בדלקת חניכיים הוא הפתרון המעשי וההכרחי.

סימני אזהרה מחלות חניכיים

אם אתה חש באחד מהסימפטומים הבאים גש מהר לרופא השיניים שלך ולמימוש טיפול בדלקת חניכיים וכמובן לייעוץ.

 • בעיות לעיסה או נשיכה
 • דימום מהחניכיים לעיתים קרובות
 • שיניים תותבות שלא מתאימות למבנה הפה.
 • נסיגת חניכיים שלפעמים מחייבת טיפול הרמת סינוס
 • אבדן שיניים
 • כאבים בפה
 • שריפה בפה
 • אבססט בפה (פצעי כיב על הלשון)
 • ריח רע מהפה למרות צחצוח שיניים
 • רגישות בשיניים במיוחד שאתה או אוכל משהו חם
 • חניכיים נפוחות, מציקות או רגישות

טיפול בדלקת חניכיים

זיהוי מחלת הפריודונטיטיס והטיפול הנכון

אם יש לך את אחת מהסימפטומים הללו, קבע פגישה עם רופא שמטפל בבעיות חניכיים על מנת לקבל את האנליזה הנכונה ואת סוג הטיפול שמתאים לך. בזמן הפגישה הראשונה הרופא ישאל אותך על ההיסטוריה של מצבך הרפואי הכללי ומצב השיניים שלך.

הרופא גם יהיה חייב לדעת אם יש תרופות, ויטמינים או תוספים טבעיים שאתה צורך מכיוון שלפעמים הם יכולים להשפיע על הטיפול. לאחר מכן הוא יעשה בדיקה מקיפה בה הוא יבדוק האם יש נזק כלשהו בחניכיים.

הרופא גם ישתמש במכשיר שיעזור לו למדוד את המרחק בין החניכיים לשיניים על מנת לבדוק אם יש נסיגת חניכיים. הוא גם יעשה צילום רנטגן על מנת לראות אן המטופל סובל מאבדן נפח עצם בעקבות המחלה.

זה הכרחי לעקוב אחרי ההוראות של הרופא המטפל. הטיפול ישפר גם את מצב השיניים שלך וגם את מצבך הבריאותי באופן כללי.

טיפול בדלקת חניכיים, מחקרים רופאים הראו שכאשר המחלה לא מטופלת כראוי היא מובילה לסיבוכים אחרים, כולל עלייה בסיכון לשבץ ולמחלות לב, סיכון גבוה ללדת ילדים במשקל נמוך או פגים ואי שליטה על מצב הסוכר בחולי סוכרת.

על ידי טיפול בדלקת חניכיים נכון אצל מומחה תוכלו להגן על השיניים ולהימנע מבעיות רפואיות אחרות או הזדקקות לשתלים דנטליים שלא דווקא קשורות לשיניים.

שתף עכשיו
קרא עוד

שיני בינה כלואות – האם לעקור ומה המקור ?!

מדוע בעצם קיימות בפה שיני בינה והאם מסוכן להשאיר אותם או שחייבים לעקור את שיני הבינה ?

השיניים האחרונות שמתפתחות יכולות לגרום לפגוע בבריאות השיניים אבל למרות זאת הוויכוח אם להוציא אותם את שיני בינה כלואות או לא עדיין מעורר פולמוס.

בדיוק שאתה מתבגר שיני הבינה מאותות לך שהם כאן בפה. שיני בינה – בשפה הרשמית הרפואית השן הטוחנת השלישית היא סט השיניים האחרון שמתפתח בחלל הפה, בדרך כלל בין גיל 17 ל-25 בתקופת מה שנקרא “תקופת הבינה”

חלק מהאנשים לא סובלים מבעיות כלשהם שהשיניים הללו צומחות, לאחרים השיניים האלו לרוב גורמות בעיות קלות משום שהם לא צומחות בצורה נכונה או לא צומחות בכלל וזו אחת הסיבות שהם פגיעות יותר למחלות וצריכים להסיר שיני בינה כלואות אותם על לשמור על שיניים בריאות ועל מנת לא להזדקק ל שתלים דנטליים.

ל95 אחוז מהאנשים מעל גיל 18 יש שיני בינה ואצל רובם אין לשיניים האלו סיכוי לתפקד בצורה טובה. אם כך אם שיני בינה הם עניין חסר תועלת ותוחלת למה בכל זאת יש לנו אותם. תאוריה אחת בנושא נשענת על העניין האבולוציוני כך שבימים המוקדמים ימי האדם הקדמון האנשים היו צריכים עוד סט של שיניים על מנת ללעוס, האוכל היה שילוב של אוכל נא כמו שורשים, אגוזים ובשר. כיום אין צורך במאמץ יתר על מנת לאכול ולכן מבחינה אבולוציונית הם איבדו את המטרה שלהם.

למרות שזה די נדיר יש אנשים שנולדים היום ולא יפתחו שיני בינה ולכן לא יסבלו ממצב של שיני בינה כלואות מדוע ? זה כנראה בגלל שהלסת שלנו הפכה קטנה יותר לאורך 20000 השנים האחרונות, המחסור בשיני בינה נפוץ יותר באוכלוסייה שעוסקת בחקלאות.

שיני בינה כלואות

הבעיה עם שיני בינה

האנטומיה היא השורש של רוב הבעיות של שיני הבינה, או שהלסת קטנה מדי או שהשיניים עצמם גדולות מדי לעומת הלסת. זה גורם לפה עם עומס וצפיפות. לפי הסברה שיני בינה צומחות בגיל הבינה (18-25) מכיוון שאז גם הלסת גודלת והיא יכולה להכיל אותם. אבל היום שיני הבינה אינם מתחשבות באבולוציה.

בגלל המחסור במקום , הטוחנות יכולות לגדול הצידה ולצמוח רק חלקית מהחניכיים שהם יכולות להיכלא בחניכיים או בעצם הלסת, שן בינה שיוצאת רק בחלקה היא שן מזוהמת שמלאה בבקטריות ויכולה לגרום להתנפחות של החניכיים, ריקבון שיניים ומחלות חניכיים וחלילה שלא נזדקק למצב של השתלת שיניים ביום אחד

מכיוון שיש שם נמצאות במקום כל כך רחוק בפה קשה מאוד לגרום להם להישאר נקיות ולא מזוהמות. גם שיני בינה שהתפתחו במלואן יכולות לגרום זיהום ולהפריע למיקום של שאר הטוחנות. התוצאות האלה יכולות להתפתח למקומות אחרים בגוף ולגרום לבעיות בריאות אחרות. כול העניין הוא מיקום מיקום ועד פעם מיקום, הטוחנות השלישיות נמצאות כל כך עמוק בפה שקל מאוד לאוכל להיתפס שם, מה שמוביל לעוד חדשות רעות , פלאק, חורים ומחלות חניכיים, הרבה מאוד אנשים לא יכולים להגיע למיקום של השן בצורה טובה ולצחצח את האזור או להעביר חוט דנטלי.

אז מה עושים עם שיני הבינה

רופא השיניים יכול לייעץ מה לעשות במקרה של שיני בינה , לא תמיד הפתרון הקל הוא הפתרון הנכון, הסרה של השן היא לא תמיד הפתרון אם השיניים התפתחו במלואם והם מתפקדות כהלכה. רופא השיניים יכול לתת את המענה הנכון במקרה הזה וזאת מכיוון ששיני בינה הם מתכון בטוח לצרות עם השיניים, אם שיני הבינה מראות סימנים של מחלה או ריקבון רופא השיניים ימליץ להסיר אותם.

ניתוח הוא בהחלט אפשרות לשן שהתפתחה בחלקה או במלואה, אם אתה בוחר שלא להסיר אותם , צריך לנטר אותם ב-4 עיניים עם בדיקות , צילומי רנטגן וניקוי שיניים לכול אורך החיים. לאורך זמן זה יכול להיות פתרון יקר אבל מצד שני זה יכול להיות פתרון הולם ששאר 28 השיניים לא יפגעו.

שתף עכשיו
קרא עוד

טיפול שורש לילדים ולמבוגרים -אופן הטיפול וההתמחות הרפואית

פאלפ דנטלי הוא רקמה חיה שנמצאת בתוך תעלת השורש שמכילה כלי דם, עצבים ורקמות מחוברות. טיפול בפגיעה בפאלפ נקרא טיפול שורש.

כדי להבין את טיפול שורש יותר לעומק צריך להבין את האנטומיה של השן. גוף השן עשוי מדנטין והכתר מצופה באמייל, אחד מהיסודות הכי חזקים בטבע.

בתוך השן ישנה רקמה רכה שנקראת פאלפ ומכילה כלי דם, עצבים ורקמות מקשרות שיוצרים את הדנטין שמקיף את השן ואת האמייל שנוצר בזמן צמיחת השן.

הפאלפ יוצא מהכתר של השן לקצה השורש שם הוא מתחבר לרקמה שמקיפה את השורש.

מי מבצע טיפולי שורש אצל ילדים ומבוגרים ?

כל הרופאים יודעים לבצע טיפולי שורש, זה חלק מתכנית הלימודים שלהם, רופאים כללים יכולים לבצע טיפול שורש יחד עם עוד פרוצדורות דנטליות אבל בהרבה מאוד מהמקרים הם מפנים את המטופלים שלהם לרופאים מומחים בטיפולי שורש.

רופאי שיניים לילדים מקבלים גם הם הכשרה לטיפול בבעיות שורש השן לשיני חלב.

כמו שציינו קודם ישנם רופאי שיניים שמתמחים בטיפולי שורש. זה תחום ההתמחות הכמעט יחיד שלהם.

הכשרה זאת היינה הכשרה מורכבת יותר ומצריכה התמחות של שנתיים נוספות. הרופאים מבצעים טיפולי שורש שגרתיים וגם טיפולי שורש מורכבים (שורש מעוקל וכדומה) כולל ניתוחים. הם גם מתמחים באבחון גורמי הכאב בחלל הפה.

טיפול שורש

אני זקוק לטיפול שורש – מהם דרכי הטיפול ? 

 

שיניים מרוסקות או סדוקות הם עניין די שכיח. שן שיצאה מהסוקט שלה או שן שעפה מהפה הם דוגמאות קיצוניות והרבה פחות שכיחות.

הטיפול במקרה כזה תלוי בסוג, במיקום ובחומרה של כל אחת מהפגיעות. כול פגיעה בשן שקשורה לפאלפ של השן מצריכה בדיקה של רופא שיניים לילדים או מומחה לטיפולי שורש וזאת על מנת לפגוע פגיעה נוספת ולהחמיר את כאבי השיניים.

חשוב לבדוק גם את השן השכנה לשן הפגועה מכיוון שהיא יכולה להינזק בצורה שלא נראית בעין בלתי מזוינת ואפשר לאבחן אותה רק בעזרת בדיקה דנטלית שמצריכה צילום רנטגן של השן ושל העצם שמקיפה אותה.

שן סדוקה או מרוסקת : אפשר לתקן את רוב הכתרים של השיניים המרוסקות או הסדוקות או על ידי חיבור מחדש של החלק השבור או על ידי סתימה בצבע השן או שחזור השן. אם החלק שנשבר גדול מדי חייבים לשים כתר מלאכותי.

אם הפאלפ חשוף או ניזוק לאחר שהכתר נסדק חייבים לבצע טיפול שורש, הפציעות הללו דורשות תשומות לב מיוחדת, אם אתה מרגיש שנשימה דרך הפה ושתיית משקאות קרים גורמות לך לכאבים בשיניים נשוך פד גזה על מנת להקל על הסימפטומים עד שתגיע למרפאה. טיפול בחרדה דנטלית בהחלט יכול לעזור במצב זה.

פגיעות בחלק האחורי של השן כוללות בדרך כלל שיניים סדוקות ובמצב גרוע יותר שן חצויה.

אם הסדק התפתח והחמיר והגיע עד לשורש אתה תהיה חייב לעבור טיפול שורש ולאחר מכן בניה מחדש של כתר השן על מנת להחזיר את התפקוד המלא לשן.

אם השן חצויה יש סבירות גבוהה מדי שיצטרכו לעקור אותה על מנת לא לפגוע בשן אחרת

שתף עכשיו
קרא עוד

צחצוח שיניים בצורה נכונה ימנע דלקת בשן

דלקת בשן נגרמת בדרך כלל מהזנחה של בריאות הפה – איך צחצוח נכון יכול לפתור את הבעיה

צחצוח שיניים נראה כמו מטלה פשוטה אבל לא תמיד מבצעים אתה כהלכה מה שיכול לגרום לבעיות בשיניים. להלן מספר טעויות נפוצות וכיצד להימנע מהם והכי חשוב איך מונעים דלקת בשן.

כילדים ההורים שלנו לימדו אותנו לצחצח שיניים וכבוגרים אנחנו מצחצחים שיניים פעמים ביום אם לא יותר אז איך יכול להיות שאנחנו לא מצחצחים כהלכה ובעצם גורמים למצב של דלקת בשן ולמצב שמתמודדים עם כאבי שיניים ?

למעשה מומחים לרפואת שיניים אומרים שהרוב המכריע של האנשים לא מצחצחים בטכניקה הנכונה והתוצאה היא כמובן שמירה רעועה על השיניים.

אחד מהדברים הראשונים שאפשר לעשות על מנת לשמור על בריאות השיניים היא להבין שצחצוח בלבד אינו מספק מענה הולם לשמירה על השיניים, צחצוח הוא דבר חשוב כחלק משמירה על השיניים אבל הוא חייב להיות משולב בכמה אלמנטים.

צחצוח שיניים בלבד מותיר את הפה שלך על מחצית מהחיידקים לא מטופלים ולאורך זמן גורם למצב של דלקת בשן, אנשים שוכחים שזה מאוד חשוב לנקות בין השיניים כמו גם את צחצוח הלשון שלך, פנים הלחיים ורצפת הפה שלך. בפה של אדם בוגר יש יותר חיידקים מכול האוכלוסייה בעולם לכן זה חשוב להשתמש במברשת, חוט דנטלי ומי פה על מנת לנקות את כל האזורים בפה.

להלן מספר טעיות נוספות בזמן צחצוח שיניים

שימוש במברשת שיניים לא מתאימה, מברשות השיניים הכי פופולאריות בשוק הינם המברשות הקשות וחוזק המדיום אבל האמת שלפי רופאי השיניים מה שמומלץ הוא דווקא מברשות רכות, שהפלאק הוא רך הוא יוסר בקלות עם מברשת רכה, ברגע שהוא הופך לאבן זה לא ייצא לא משנה באיזה מברשת תשתמש אבל אם אתה מצחצח במברשת חזקה אתה יכול חלילה לפגוע ברקמת החניכיים הרגישה.

אי החלפה של מברשת ישנה

אתה צריך להחליף את מברשת השיניים כל 3 או 4 חודשים על מנת לשמור על בריאות השיניים אבל רוב רובם של האנשים לוקחים את הזמן ומחליפים את המברשת רק אחרי זמן רב יותר רק שהם רואים שהמברשת גמורה לגמרי. ברגע שהשערות מתעקמות הם לא יכולות לנקות את המרחבים בשיניים שלך. בנוסף הרבה מאוד ממברשות השיניים החשמליות מאבדות את כוח הניקי ששטח המברשת הופך בלוי.

דלקת בשן

לצחצח קדימה ואחורה

ברבות מהפעמים הבעיות קשורות לטכניקה עצמה. צחצוח שיניים חייב להיעשות בתנועה מעגלית על ידי כיוון הזיפים של המברשת בזווית 45 מעלות לקו החניכיים והתמקדות במספר שיניים כל פעם. הפעולה הזו מאפשרת לך לקנות מתחת לחניכיים, היכן שמצוי רוב הפלאק שגורם את הנזק הגדול ביותר, זה גם מנטרל תופעת צחצוח יתר.

צחצוח מפוזר ולא בשיטה קבועה

רוב האנשים מצחצחים שיניים בצורה מפוזרת ולכן יכולים לפספס חלקים בשיניים, שיטה סיסטמתית יכולה לפתור בעיה זו, אפשר לחלק את הפה ל4 רבעים ושלושה אזורים לצחצוח פר שן. אתה חייב לצחצח את כל השטחים של כול חלק בפה כל פעם. התמקדות בשיטה זו תעזור לך לטפל בשיניים בצורה הטובה ביותר.

צחצוח אגרסיבי מידי

כדי להשיג תוצאות טובות צריך להפעיל מידה מוטעה של כוח בצחצוח, רוב האנשים שוכחים שהבקטריות ושאריות האוכל שבפה רכים מאוד מבחינת המרקם שלהם ומכיוון שכך צחצוח שיניים עדיין יכול לעשות את העבודה ולהסיר את הבקטריות ואת האוכל, אם אתה משתמש במברשת שיניים חשמלית קח בחשבון שהיא מתוכננת לעשות הכול, חשוב לזכור שמעבר לאי היעילות בצחצוח אגרסיבי זה גם יכול לפגוע ולגרום לנסיגת חניכיים.

שתף עכשיו
קרא עוד

טיפולי יישור שיניים – בדרך לעוד חיוך רחב

יישור או שיניים או הלבנת שיניים – אנשים יעשו הכול על מנת לקבל את החיוך המושלם

טיפולי יישור שיניים למבוגרים – כולם אוהבים חיוך רחב, אחרי הכול זה מה שאנחנו מראים לעולם. החיוך משפיע על הביטחון העצמי שלנו על והיכולת החברתית שלנו. אבל השיניים הבוהקות האלה הם לא רק לתצוגה ורבים לא מעריכים את האפקט שיש לשיניים על הבריאות שלנו ועל התזונה שלנו והפוך.

אין פה עניין של שיקול דעת בריאות השיניים היא חלק גדול מהבריאות הכללית שלנו ותזונה נכונה ומאוזנת היא כלי הכרחי על מנת לשמור על בריאות ותקינות השיניים לאורך שניים.

לשיניים יש שכבת הגנה חיצונית שנקראת אמייל, אבל השכבה הזו לא חסינה לשחיקה ולמחלות שיכולות להיגרם לאורך השנים. שחיקה או ריקבון של השיניים היא אחת המחלות הכי נפוצות והיא אחראית לכאבים עזים, סבל ואבדן שיניים. תזונה ודיאטה משחקות תפקיד חשוב בהתפתחות תקינה של השיניים ויכולה למנוע חורים (שחיקת שיניים), ארוזיה ואפילו שחיקה. שווה לא להזדקק למצב של טיפולי יישור שיניים ולא להזדקק להשתלת שיניים בעתיד.

בנוסף מדענים מצאו הוכחות חותכות שאותם הסוכרים שגורמים לשחיקת השן גורמים גם להשמנת יתר ולסינדרומים של חילוף חומרים לקוי.

מצב השיניים משתנה בהתאם לגילאים שלנו – טיפולי יישור שיניים

ההשפעה של הדיאטה על מצב השיניים מתחילה כבר בעובר והתזונה של נשים בהריון משפיעה על התפתחות השיניים. שיני חלב הם השיניים שהכי מועדות לפורענות מיד לאחר שהם צומחות בתקופה של 3-6 חודשים, כמו גם שיניים קבועות אצל מבוגרים שצומחות מגיל 6-7, לעומת זאת האפקט של תזונה ודיאטה על שחיקת השיניים היא לכול החיים. לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

בקבוצת הגילאים המאוחרת יש חשש לסיכון גבוה יותר, יובש בפה בגלל מחסור ברוק (נגרם על ידי מגוון של תרופות).
אבדן שיניים פוגם ביכולת האכילה וההנאה מהחיים. ככול שאנשים חיים יותר אנו רואים יותר ויותר שחיקה של השיניים. זה ברור שאנחנו צריכים לתת יתר תשומת לב לדיאטה, תזונה נכונה וטיפול קבוע בשיניים שאנו מבוגרים יותר.לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

סוכר ושחיקה – הטוב , הרע והמכוער

סוכרים הם הגורם המשמעותי ביותר לריקבון של השיניים. הבקטריה בפה שלנו מייצרת חומצה אורגנית מסוכרים דיאטטיים שיש להם ריכוז גבוה של פלאק – החלק הלבן הדביק שנצבר על השטח של השיניים. ברגע שאנו צורכים סוכרים יש עליה ברמת החומציות בפה שגורמת לשחיקה של האמייל ושל הדנטין של השן שחושף את השן לחורים שעלולים להיווצר בעתיד.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

דיאטות וההשלכות שלהם

סוכר גבוה/ דיאטה דלת סיבים, סוכרים מזוקקים או מעובדים מגיעים משני מקורות עיקריים, קני סוכר או סוכרוז – השם המדעי למה שאנחנו מכירים בשם סוכר.
המקור השני הוא תירס, שמעבדים תירס הוא מייצר בעצם סוכר פרות. שני מקורות אלו חסרי ערך תזונתי. שמוספים את זה לדיאטה שלנו הם נחשבים “כמעובדים, מוספים או סוכרים חופשיים”.

כמו שאפשר לראות הם נמצאים בכל מקום בעוגות, ממתקים, דגנים, קולה, עוגיות וכמויות גדולות מאוד של סוכרוז או סוכר פרות גורמים לריקבון מואץ של השיניים וכמו כן יכולים לגרום להשמנת יתר. לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

דיאטה עשירה בסיבים/עם רמת סוכר נמוכה: כול הצמחים מיצריים סוכרים שידועים גם בתור “סוכרים טבעיים” תוצר של תהליך פוטוסינתיזה. פרות וירקות מכילים גלוקוז, סוכר פרות וסוכרוז שמצליחים להיספג בשיניים בצורה איטית אבל יעילה יותר בגלל כמות העושר של הסיבים, הם גם מכילים ויטמינים ומינרלים שיכולים להיספג בצורה טוב בגוף. אכילה של יותר פרות וירקות טריים שמכילים סוכר טבעי עדיפים על פני סוכר מעובד ובטווח הקרוב והרחוק יגרמו לירידה בריקבון השיניים וישפרו את המצב הבריאותי.

עמילנים היא קבוצה מגוונת של מזון, במצבם הטבעי, כחומר גלם צריכה שלהם אינה מזיקה דוגמאות למזונות שמכילים עמילנים הינם אפונה, בננה ושעועית. בחיטה מלאה יש מרכיבים שמגנים על השיניים.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל.

מזונות המופקים מחיטה מלאה מקשים על הלעיסה ומכיוון שפעולת הלעיסה איטית יותר נוצר יותר רוק בחלל הפה. מאכלים שמכילים עמילנים בצורתם הטבעית כמו אורז, תפוחי אדמה ולחם מונעים ועוזרים לשמירה על השיניים מפני ריקבון. אבל שסוכרים מוספים לאוכל שיש לו כבר עמילן זה יכול לגרום להאצה של ריקבון בשיניים.

ההשפעה של פירות על ריקבון שיניים וכאבי שיניים היא משנית אלא אם כן יש צריכה מוגזמת של פירות. פרות יבשים לעומת זאת יכולים לגרום לשחיקה, ריקבון של השיניים ואף לחורים מעצם כך שהם מפוצצים בסוכר והם גם דביקים. חלק מהפרות היבשים מכילים סוכר מעובד בנוסף לסוכר שיש בפרי.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

שורה תחתונה לבריאות

משקאות קלים, סודה, מיצי פרות ומשקאות ספורט מגלמות את המקור היחידני הגדול ביותר לצריכה של סוכרים בארה”ב. לפי נתונים של המכון לבקרה ומניעה של מחלות 50 אחוז מהאוכלוסייה צורכת משקאות ממותקים כול יום בממוצע, משקאות סוכריים מספקים 103 קלוריות לנשים ו178 קלוריות לגברים בהתאמה.
לפי מידע מבוסס הילד הממוצע צורך בין 13 אחוז ל17 אחוז והמבוגר 12% מהקלוריות שלהם מסוכרים שהוספו למשקה (היוצא מן הכלל הוא סוכרים טבעיים של מיצי פרות). כמות זו היא הרבה מעבר למה שארגון הבריאות העולמית ממליץ. לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

היגיינת הפה, תחליפי סוכר ופלואוריד

המאבק נגד ריקבון ושחיקה בשיניים מתחיל בשמירה על השיניים בצורה נכונה שכולל צחצוח שיניים 3 פעמיים ביום והעברת חוט דנטלי.
שיטות אחרות לניקוי השיניים כמו אכילה של מזונות עם הרבה סיבים, תפוחים וגזרים לא מנקים את החרכים הקטנים שיש בין השיניים ואת האזורים בהם תהליך הריקבון מתחיל אבל כמובן שהרבה יותר בריא לאכול אותם מאשר חטיף שנדבק לשיניים ומייצר עוד חומציות שפוגעת בשיניים.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל
פלואוריד מספק הגנה אפקטיבית על השיניים, כאשר הפלואוריד נספג אל תוך האמייל של השן, זה גורם הופך את השן לעמידה יותר לחומצה ובכך עמידה יותר לריקבון. צחצוח שיניים עם משחה שמכילה פלואוריד זה השיטה הטובה ביותר לגרום לפלואוריד להיספג אל תוך שכבת השן.

דיאטה וארוזיה דנטלית

טיפול בחרדה דנטלית ארוזיה בשן מובילה תהליך בלתי הפיך של אבדן מבנה השיניים שנגרם על ידי חומציות. זו בעיה שמתעצמת במדינות מתועשות. זה נגרם מצריכה מוגברת של משקאות חומציים כמו משקאות קלים, מיצי פרות, סודה ומשקאות ספורט. לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

לא רק שהריכוז של הסוכר במשקאות האלה גבוה אלא שהם מאוד חומציים – אפילו משקאות הדייאט מכילים רמה גבוה של חומציות אם צורכים אותם בתדירות גבוהה, פעם או יותר ביום יכול לגרום לארוזיה. כול משקה חומצתי אפילו ברמה בינונית יכול לגרום לשחיקת השיניים.

גם חומצות שמופקות על ידי הגוף גורמים לארוזיה דנטלית בעקבות הקאות, העלאת גרה או ריפלוקס ויכול לפגוע בשן.

גם שמירת יתר על היגיינת הפה יכולה לגרום נזק, אם אתה מצחצח את השיניים לאחר שאתה צורך חומר חומצתי, לפני שלרוק היה זמן להיווצר, לנטרל את החומצה ולנקות את שטח השן, זה יגרום להסרה של האמייל הרך.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

המלצות לשמירה על היגיינת שיניים טובה ובריאות תקינה

1. תזונה בריאה, הרבה אימונים וכושר

2. לא לאכול חטיפים מתוקים בין ארוחות

3. אכילה של פרות וירוקות שמכילים סוכרים טבעיים

4. לא לצרוך יותר מ6 כפיות סוכר ביום (או 3 לילד)

5. הגבלת התדירות של שתיית משקאות קלים, מיצים ומשקאות ספורט על מנת למנוע ריקבון של השיניים וארוזיה.

6. רצוי להפסיק לאכול כשעה לפני שאתה הולך לישון במיוחד מזונות שמכילים סוכרים מעובדים וזאת מכיוון שכשהגוף ישן קצב ייצור הרוק קטן בצורה משמעותית וכך מקשה על הנטרול של החומציות בשן.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

מזון שמגן על השיניים

גבינות: אכילת גבינה אחרי חטיף מתוק מונעת עליה בחומציות בשיניים. הגבינה מגרה את בלוטת הרוק שמייצרת את הרוק והיא עשירה בסידן שמשפיע על האיזון ומגן בפני מחסור בסידן.

חלב פרה: מכיל לקטוז, שהוא פחות חומצי מאשר סוכרים אחרים ולא גורם לריקבון בשיניים, בנוסף החלק גם מכיל סידן, זרחן וחלבון חלב וכולם עוצרים תהליכי שחיקה וריקבון בשיניים.

לקביעת תור של טיפולי יישור שיניים מלא את הטופס מצד שמאל

מזונות צמחיים: מכילים הרבה סיבים שמגנים על השיניים על ידי גירוי של בלוטות הרוק. בוטנים, גבינות קשות ומסטיקים שמכילים סוכר אלכוהולי יכולים להתנהג באותה צורה.

תה ירוק ושחור: בדרך כלל עשיר בזרחן ובלופאנדים שעשיר באנטי-אוקסידנטיים מורכבים שנמצאים במזונות צמחיים. הפלואוריד בתה השחור בהחלט יכול להגן השחיקה של השיניים.

שוקולד – יש עדויות שקקאו בצורתו המקורית (בלי שמוסיפים לו סוכרים) מכיל חומרים מונעי ריקבון בעיקר בגלל תרכובת פוליפוניים אבל שוקולד מעובד מכיל יותר מדי סוכרים ומזיק לשיניים.

שמירה על השיניים שלך זה דבר מאוד חשוב אם אתה רוצה שהם יישארו בשלמותם גם שאתה בגיל זקנה! על ידי תזונה נכונה ושמירה על תפריט שלא מבוסס על הרבה סוכר מעובד, הרבה סיבים והרבה פרות וירקות ושתיה מרובה של מים ישמרו על השיניים שלך ועל היגיינת הפה שלך כמו גם על המצב הבריאותי שלך ועל ההרגשה שלך

שתף עכשיו
קרא עוד

3 סוגי טיפולי הלבנת שיניים שלא חשבת עליהן ו-3 שכן…

טיפולי הלבנת שינים – חיוך בוהק במהירות ובצורה בטוחה

חיוך יפה הוא דבר חשוב, חיוך לבן הוא חיוך יפה וחיוך הוא אחד הדברים הראשונים שאנשים רואים שהם פוצחים בשיחה. אם השיניים שלכם צהובות או מוכתמות אתם בוודאי תרצו שהם יהיו לבנות ותיקחו בחשבון אפשרות של טיפולי הלבנת שיניים.

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להבין מרופא השיניים שלך איזה שיטות של טיפולי הלבנת שיניים קיימות ומה השיטה שעובדת בצורה הטובה ביותר.

רופאי שיניים עם מומחיות לטיפולי הלבנת שיניים משתמשים בפתרונות כימים חזקים יותר על מנת להלבין את הצבע הצהבהב מהשיניים שלך, העוצמה שלהם והאפקטיביות שלהם גדולה יותר מהמוצרים שהאדם הרגיל ההדיוט יכול לקנות בחנויות הפארם השונות.

הנה 3 שיטות שתוכלו לבחור מהם בדרך לשיניים הלבנות שלכם.

1. ערכת טיפולי טיפולי הלבנת שיניים

האפשרות הזו הכי זולה, מדובר על ערכה שאפשר למצוא אצל רופאי השיניים, המחירים משתנים מרופא לרופא אבל הם בדרך כלל נעים בין 400 ל-600 שקלים והם יכולים להוות פתרון לא יקר של הרגע האחרון לשורה של טיפולי הלבנת שיניים.

2. בניה של מודל מתבנית השן על ידי רופא שיניים

האופציה השנייה היינה מקצועית יותר, רופא השיניים ייקח דוגמה של השן ויבנה מזה תבנית שתתאים לחיוך שלכם בצורה מושלמת ויוודא שהמינימום של חומר ההלבנה חודר אל תוך החניכים, שיטה זו מורידה את הרגישות ואת הכאבים שחשים לאחר טיפול הלבנת השיניים. מחיר הטיפול נע בין 1000 ל-2000 שקלים.

3. טיפול מלא של טיפולי הלבנת שיניים במרפאה

השיטה השלישית והיקרה ביותר, טיפול מלא אצל רופא השיניים שנותן תוצאות מידיות על ידי שימוש בג’ל מיוחד שמופעל על ידי אור מיוחד. רוב האנשים יראו את השיניים שלהם לבנות יותר מיד לאחר הטיפול. עלות הטיפול 2000 ל4000 שקלים.

 טיפולי הלבנת שיניים

טיפולי הלבנת שיניים ביתיים

אבל לפעמים אין אפשרות לבזבז בין מאות לאלפי שקלים על טיפולי טיפולי הלבנת שיניים ולכן במקרה הזה יש כמה פתרונות שאפשר להשתמש בהם בבית.

סודה לשתייה

הפתרון הזול הזה עובד מכיוון שהוא חורץ ומבריש את הכתמים מהשיניים במקום להלבין אותם כלומר מוריד את מה שגורם לשיניים להיות צהובות במקור ולהמנע מהזדקקות של טיפולי הלבנת שיניים.

אבל שימוש בתדירות גבוהה יכול להוביל לשחיקה של האמייל של השן, ישנו מחקר על מספר אנשים שהצליחו להלבין את השיניים בעזרת שילוב של הידרוגן פרוקסיד וסודה לשתייה.

אבל לפי הרופאים מומלץ להשתמש במשחת שיניים שכוללת את הרכיבים הללו על מנת לוודא שהשיניים מקבלות את השילוב הנכון של כימיקלים.

פירות וירקות פריכים

אפשר לאכול מזונות כמו תפוחים או סלרי על מנת להסיר פלאק וכתמים על השיניים. גבינות קשות יכולות לתת את אותה תוצאה וגם יכולות לתת בוסט של סידן שהוא חשוב מאוד לשמירה על בריאות השיניים ולעצמות חזקות. יש עוד יתרון לגבינות בכך שהם מנטרלות חומציות ועוזרות למנוע ריקבון של השיניים ולמניעת טיפולי השתלת שיניים.

תותים

מריחה של תות כתוש על השיניים יכולה לשמש כמלבין שיניים טבעי. תותים מכילים חומצה מאלית שיכולה לרכך ולהסיר כתמים. אבל החומצה יכולה גם לרכך את האמייל ולגרום לנזק לשיניים, אם זה נעשה לעיתים קרובות אז השיניים יהיו אפילו יותר צהובות מכיוון שהאמייל ישחק ושכבת הדנטין הצהובה (רקמה מסוידת של הגוף, והוא מרכיב מרכזי בשיניים ביחד עם זגוגית השן (אמייל), מלט השן (צמנטום) ומוך השן). נראית בצורה הרבה יותר ברירה.

לימונים

החומצה שיש בלימונים יכולה לספק לטיפולי הלבנת שיניים לזמן קצר אבל לא רצוי להשתמש במיץ פרי הדר להלבין את השיניים, ההסבר הוא פשוט ממש כמו חומצה מאלית חומצת פרי ההדר שוחקת את האמייל ומשאירה “עקבות על השיניים שלך” שמאפשרות היווצרותם של כתמים עמוקים יותר. בטווח הארוך מצב השיניים יכול להיות רע יותרולכן צריך טיפולי הלבנת שיניים.

אם אתם עדיין רוצים לנסות את ערכות הלבנת השניים שניתן למצוא ברשתות הפארם קראו את הרכיבים בצורה מדויקת אם כתוב באיזה מקום על המוצר שהוא מכיל חומצה כלשהי אל תקנו אותו.
רופאי השיניים ממליצים לשתות הרבה מאוד מים על מנת לשמר את השיניים שלך נקיות.

הרופאים גם ממליצים לשתות את הקפה או משקאות כהים אחרים עם קש על מנת להגן על השניים הקדמיות שלך מכתמים והכי חשוב לאכול בצורה מסודרת ומאוזנת ולצחצח את השיניים ולהעביר חוט דנטלי באופן קבוע הוא הצורה הטובה ביותר לשמור על החיוך של לבן, בוהק ובריא.

שתף עכשיו
קרא עוד

שמירה על השיניים בצורה נכונה – עישון טבק והשיניים שלך

שמירה על השיניים באמצעות הימנעות מעישון

 

שמירה על השיניים –  לא סוד שעישון הוא לא דבר בריא אבל חוץ מזה זה יכול להשפיע בצורה דרסטית על בריאות השיניים שלך.  

 

בנוסף להשפעה על בריאות השיניים שלך, טבק יכול לגרום מספר בעיות בשיניים שנעים בין סרטן פה לשיניים דהויות וצהובות. ההשפעות יכולות לגרום לכתמים צהובים בלשון. עישון כמובן גם יכול להוביל לסיבוכים כמו מחלות חניכיים וסרטן פה.  

 

עישון וסרטן הפה 

 

כמובן שהסיבוך הגרוע ביותר הוא סרטן הפה, קשה לחשב מה האחוז של האנשים שמעשנים שייחלו בסרטן אבל אחוז המוות באילו שחולים במחלה הוא בין 40 ל-50 אחוז וזה לא השתנה בעשורים האחרונים. 

 

לפי מחקר של האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן 90 אחוז מהאנשים שחלו בסרטן הפה (סרטן שמשפיע על הלשון, השפה, הגרון והפה) עישנו או השתמשו בטבק.

 

בנוסף הסיכון לחלות בסרטן הפה הוא פי 6 באנשים שהם מעשנים פסיביים לעומת אנשים שהם אינם מעשנים פסיביים.  הסיכון לחלות במחלה עומד ביחס ישיר לזמן השימוש שלך בטבק ומוצריו, ככל שאתה משתמש בו יותר אתה חשוף לסיכון גבוה יותר.  

 

עישון ומחלות חניכיים – שמירה על השיניים

 

עישון לא גורם לריקבון שיניים אבל הוא יכול לגרום למחלות חניכיים, שחיקה של העצם בשן והזדקקות לשתלים דנטליים היא פועל יוצא של מחלות חניכיים, זה מתחיל בחניכיים מודלקות. העצם שתומכת בשורש השן מתנפחת ואז העצם יכולה להישחק. 

 

יש שיטות כירורגיות ולא כירורגיות להחזיר את המצב למצב המקורי או לפחות להאט את ההידרדרות אבל ללא טיפול ראוי, מחלת חניכיים ואי שמירה על השיניים יכולה להוביל לאיבוד השן ולנזק ללסת. מחקר אחד הראה שעישון הוא הגורם המקשר ליותר מ-50 אחוז מהתחלואה שגורמת למחלות חניכיים.  

שתלים דנטליים

 

 המנעות מטבק בריאה לשיניים שלך 

 

אנשים נוטים לחשוב שסוגים שונים לטבק יותר בטוחים מאחרים אבל האמת היא שטבק מסוכן בכל צורה וקשה לדעת איזה חומר גורם יותר נזק יותר גדול. 

השורה התחתונה היא שחשיפה קבועה לטבק בכל צורה שהיא עלולה לסכן את הבריאות שלך, לדוגמה אנשים שמעשנים מקטרת לא מעשנים אמנם בתדירות כה גבוהה אבל הם עדיין יכולים להדבק בסרטן השפתיים משום שהמקטרת נמצאת בצורה קבועה על אותו חלק בשפתיים.

כמו כן יש את המיתוס שטבק לעיסה פחות מזיק אבל מחקרים הראו שזה ממש לא נכון.  

 

אנשים שלועסים טבק ללא ניקוטין הם עדיין בסיכון פ6 לעומת אנשים שאינם מעשנים בכלל.

 

אנשים שמעשנים טבק ללא ניקוטין נמצאים גם בסיכון גבוה לריקבון בשיניים ולחורים בשיניים מכיוון שיש כמה סוגים של טבק לעיסה מכילים סוכר על מנת ליצר טעם מתוק יותר וסודר הוא הסיבה העיקרית לריקבון בשיניים.  

 

שמירה על השיניים שלך 

 

3 העקרונות הבאים יעזרו לך לשמור על היגיינת פה טובה לאורך שנים. 

 

א. תפסיק לעשן – לאחר שתפסיק לעשן הסיכוי למחלות שיניים וחניכיים ירד בצורה דרמטית וככל שתתמיד הסיכון יפחת.

 

כעשור לאחר שהפסקת הסיכוי שלך לחלות במחלות חניכיים יהיה שווה לאדם שלא עישן מימו.  היום יותר ויותר רופאי שיניים לוקחים יוזמה ושואלים על הרגלי העישון של המטופלים שלהם ומנסים לעזור להם להיגמל.  

 

ב. ביקורים קבועים אצל רופא השיניים שלך 

 

כמו רבו מקרי הסרטן גילוי מוקדם מגדיל את הסיכויים לטפל בו, כול כיב בפה יכול להילקח לביופסיה ואפשר לקבל אבחון, ככל שתתחיל את הטיפול מהר יותר כך יגברו הסיכויים שלך להינצל.  

 

ג .צחצח שיניים בצורה טובה 

 

הרבה אנשים חולים במחלות חניכיים מכיוון שהם לא מצחצחים ולא מעבירים חוט דנטלי כמו שצריך, כמו כן החום והחומר שגורם לסרטן שנמצא בסיגריות וטבק פוגע בחניכיים ובפה שלך.

 

מכיוון שכך מעשנים צריכים להיות ערנים יותר בזמן הצחצוח והעברת החוט הדנטלי. זה זמן מצוין לשאול את רופא השיניים שלך אם אתה שומר בצורה טובה על השיניים.

שתף עכשיו
קרא עוד

האם ריקבון בשיניים מדבק ואיך הוא גורם לחורים בשיניים

 חורים בשיניים מסתבר שהבקטריה שגורמת למצב של יכולה להיות מדבקת במיוחד אצל ילדים קטנים.

הנה מספר שיטות לשמור על השיניים של המשפחה שלך לבנות כמו פנינים.

ממש כמו שפעת או הצטננות גם חורים בשיניים יכולים להיו מדבקים ואם להיות מדויק יותר הבקטריה שגורמת למצב חורים בשיניים.

למרות מה שנהוג לחשוב חטיפים הם לא הסיבה היחידה לחורים בשיניים, שחיקה של השן שמביאה לחור היא ברוב המקרים תוצאה של בקטריה בפה שלך שמוזנת על ידי שאריות אוכל.

השילוב של אוכל, חומצה רוק וחיידקים שנדבקים לשיניים נקרא פלאק, שיכול לגרום לשחיקה של האמייל, שהוא הציפוי שמגן על השיניים.

זה לא משנה מה אתה אוכל חורים לא נוצרים מעצמם הבקטריה צריכה “מזון” על מנת שתוכל להשפיע ולגרום לחור בשן.

החיידקים האלה יכולים לעבור מפה לפה דרך שיתוף של מזון ושל כלים משותפים, התעטשות, נשיקות ועוד הרבה דברים אחרים מה שהופך את החורים למדבקים.

מחקר שנעשה לא מזמן גילה שריקבון בשיניים הוא הבעיה האורלית הכי נפוצה היום. המחקר מצא ש30 אחוז מילדים בני 3 חודשים, 60 אחוז מילדים בני 6 חודשים וכמעט 80 אחוז מבני השנתיים נדבקו בבקטריה שגורמת לחורים בשיניים.

הממצאים של המחקר טוענים שהילדים נדבקים מהאימהות שלהם, אימהות עם היסטוריה של חורים בשנים יעבירו את הבקטריה בתורשה לילדים שלהם. אצל מבוגרים הבעיה פחות נפוצה מכיוון שהמערכת החיסונית שלהם חזקה ומפותחת לגמרי.

טיפול בחורים בשיניים

הנה מספר טיפים מד”ר איתן קורף שימנעו מעבר של הבקטריה במשפחה וגם כן ימנעו חורים בשיניים

1. ביקור אצל רופא השיניים – בשנת 2015 רק מחצית מהאנשים הבוגרים ביקרו בצורה קבועה אצל רופא השיניים שלהם כלומר פחות מפעמים בשנה.
על מנת למנוע את ההדבקה חשוב לבקר את רופא השיניים. בדיקה כזו תוכל להראות אם יש התחלה של ריקבון בשיניים.

בזמן שסימנים כמו רגישות בשיניים או כאבים עלולים להעיד על חורים. אחת הבעיות היא שאנשים מתחמקים מרופא השיניים עד שיש להם כאבי שיניים

ניקוי שיננית כל חצי שנה עוזר למנוע את מריקבון השיניים להפוך לחורים בשיניים ומוריד את ההשפעה של הבקטריה שגורמת לחורים בשיניים.

2. שימוש במי שטיפת פה חזקים – אם יש לך חור בכל מקרה תצטרך סתימה אבל אם אתה רק בשלב של הנזק לשן והחור עדיין לא הגיע רופא השיניים יוכל לרשום לך מי פה עם חומר מחטא רפואי בעל חומר אקטיבי שנלחם בבקטריה ויכול למנוע ריקבון של השיניים ובהמשך חורים

3. לעיסה של מסטיק ללא סוכר בין ארוחות – בחר מסטיק עם ממתיק מלאכותי ולעס אותו 3 פעמים ביום בכול פעם 5 דקות. החומר הפעיל מעודד היווצרות מוגברת של רוק שעוזר להילחם בבקטריה

4. אל תחלוק – אם יש לך ילדים קטנים המנע מלאכול מהצלחות שלהם או לטעום את האוכל שלהם לפניהם, שים יד על הפה כאשר אתה מתעטש. נשק את הילדים שלך על הלחי ולא על השפתיים.

חורים בשיניים

שתף עכשיו
קרא עוד

החרדה מטיפול אצל רופא שיניים ואיך מתמודדים איתה

רופא השיניים או מרפאת שיניים היא דבר שמעורר חרדה אצל לא מעט אנשים למרות שבסופו של דבר השיטה הטובה ביותר לשמור על השיניים היא ביקורים קבועים אצל רופא השיניים.

ברגע שמבינים את הסיבות לכל הפעמים בהם דחינו את הביקור אצל רופא השיניים אפשר למצוא את הדרכים להתמודד מול הקשיים הללו.

אבל מעבר לכך שיש נטייה לוותר על רופא השיניים חשוב לזכור שזה יכול להיות אפילו מסוכן וזאת מכיוון שביקורים קבועים אצל רופא השיניים הם אחד מכלי המפתח לשמירה על בריאות שיניים טובה.

חשוב לזכור אנחנו משתמשים בשיניים שלנו הרבה פעמים ביום, חשוב לשמור עליהם ולכן ביקור אצל רופא השיניים לפחות פעמים בשנה יכול לטפל בבעיות קטנות ולמנוע אותם לפני שהם נהפכות לגדולות.

אם תופסים את הבעיות בשלב מוקדם הפתרון יכול להיות פשוט מהיר וזול. חור שלא מטפלים בו יכול להוביל לכאבי שיניים ולטיפולי שורש שהם טיפולים יקרים וכואבים.

 רופא שיניים חרום

אז למה בעצם אנו פוחדים מרופא השיניים

יש מספר סיבות שמספרות את הסיפור של הפחד שלנו מרופאי השיניים.

1. מחיר – מחירים גבוהים הם אחת מהסיבות העיקריות שמונעים מאנשים ללכת לביקורת אצל רופא השיניים. מחקר שנערך לא מזמן מצא ש44 אחוז מהאנשים לא מבקרים אצל רופא השיניים מכיוון שאין להם ביטוח שיניים.

העניין הוא פשוט אם אתה מטפל בצורה קבועה בשיניים שלך אתה תחסוך הרבה כסף של טיפולים עתידיים

2. חרדה מנטלית – הרבה מאוד אנשים פשוט מפחדים מרופא השיניים, אבל יש מספר דברים שניתן לעשות על מנת להעלים את החרדה מטיפול אצל רופא שיניים וזה בצורה של טיפול בחרדה דנטלית.

אפשר לדבר עם הרופא שלך על החרדות בטיפול השיניים ולבקש ממנו לייצור אווירה מרגיעה עם מוזיקה טובה וקלילה שתגרום לך להרגיש נינוח. התקשרות של רופא השיניים והפציינט הם הנדבכים הכי חשובים פה.

3. פחד מגילוי בעיות בשיניים – רוב האנשים לא באמת מפחדים מניקוי השיניים, הם בעיקר מפחדים לקבל בשורות שלילית על מצב השיניים שלהם מרופא השיניים.

התחמקות והדחקה הם רגשות אנושים מאוד חזקים שיכולים לשחק תפקיד בכך שאנשים לא מבקרים את רופא השיניים בתדירות הנכונה.

4. פחד ממכשירים – אנשים מרגישים פחד או חשש מכאב בגלל מראה המכשירים שאיתם רופא השיניים מבצע את הטיפול, לשמחתנו ברוב המקרים זה הרבה יותר פשוט מזה.

הייתה כל כך הרבה התקדמות ברפואת השיניים וכמו גם ברפואת השיניים בטכנולוגית הלייזר שאפילו לא מצריכה חומר הרדמה. בנוסף המקדחים של היום מתקדמים ומייצרים מעט מאוד רעש ואי נוחות.

5. זיכרונות רעים – אפילו טיפולי השיניים המתקדמים ביותר אינם יכולים למחוק זיכרונות רעים מביקורים קודמים אצל רופא השיניים. הרבה מאוד אנשים פוחדים מרופא השיניים מכיוון שהם זוכרים את זיכרון הילדות שלהם מרופא השיניים, ההורים אמרו להם שלא יפחדו מה שהביא תוצאה הפוכה וגרם להם להטמיע את החשש לכול אורך תקופת ההתבגרות שלהם ועד שהם הפכו למבוגרים.

היום זה עולם אחר ביקור אצל רופא השיניים הם חוויה טובה , הרבה מאוד רופאי שיניים משלבים מוזיקה בטיפול, טלוויזיה וכול מיני פרוצדורות הייטק שאמורים למחוק את הזיכרונות הרעים.

6. עצלנות – החיים כול כך מורכבים ומלאים ולא תמיד יש לנו את הזמן להתמקד דווקא בזה, האדם הוא ייצור של הרגלים, אם נכניס את זה להרגלי היום יום שלנו זה יהיה אחד מאותם דברים שאנו עושים ברוטינה שלנו בלי לחשוב בכלל.זה בדיוק הסיבה מדוע מרפאות השיניים מזכירות שוב ושוב למטופלים להגיע לבדיקה אצל רופאי השיניים.

7. פחד מביקורת – אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת על מצב השיניים שלו ואם אתה מזניח את היגיינת הפה שלך קרי לא מצחצח ולא מעביר חוט דנטלי אתה פוחד “שההרצאה תגיע” מרופא השיניים שלך, וזה משהו נוסף שמכביד על הנפש לך שאתה בא לביקור אצל רופא השיניים שלך.

השיטה הטובה ביותר להתמודד עם הבעיות האישיות שנוגעות לפחד מפני רופא השיניים היא שיחה עם הרופא, תן לו את האפשרות להרגיע אותך ולהבטיח לך שהטיפול יעבור בצורה קלה. זה יחזיר אותך למסלול הנכון של שמירה על מצב השיניים שלך

רופא השיניים

שתף עכשיו
קרא עוד
Show Buttons
Hide Buttons