ד"ר איתן קורף לוי אשכול 163, קריית אונו


  טלפון : 03-535-5532

שלום לכם פה תוכלו לשאול את כל השאלות שחשבתם לשאול אבל לא היה לכם את מי, השאלות והתשובות מחולקות לפי נושאים בתחום הטיפול בשיניים

שתף עכשיו

מהי תוחלת החיים של התותבת ?

כמו גוף האדם, גם הלסת שלנו משתנה עם הזמן, ולכן יש צורך לעשות ריפוד לתותבת פעם בשנה, על מנת להתאימה ללסתות. לאחר שריפדנו את התותבת מספר פעמים או לאחר שחיקת השיניים בתותבת או לאחר מספר תיקונים, מומלץ להחליף את התותבת הישנה בחדשה.

שתף עכשיו

מה זה ריפוד לתותבת ?

התותבת מורכבת מחלקים אשר משחזרים את החניכיים והשיניים, באופן טבעי הרקמות הללו משתנות עם הזמן, ולכן נוצרים מרווחים בין התותבת לחניכיים של המטופל, מה שגורם לתותבת לאבד את יציבותה והיא “מתנדנדת”.ריפוד התותבת נעשה במרפאת השיניים, בדרך כלל על ידי אקריל, וזאת בכדי להתאים את התותבת למצב החדש בפה. לשם התחזוקה השוטפת, רצוי לרפד את התותבת פעם בשנה.

שתף עכשיו

איך ניתן להיפטר מהווים המתכתיים בתותבת ?

ישנן שתי אפשרויות: הראשונה ביצוע שני שתלים באזורים בהם קיים חוסר שיניים וזאת על מנת להתקין מעין כפתורים, אשר יחברו בין התותבת לבין השתלים בפה. האפשרות השנייה היא בניית כתרים על גבי השיניים הקיימות בפה, עם חיבורים מיוחדים בין הכתרים לתותבת.

שתף עכשיו

האם ניתן לייצב את התותבת ?

תותבת נשלפת מלאה- ניתן לייצב על-ידי התאמה טובה לרקמות הפה.
תותבת נשלפת חלקית- ניתן לייצב הרבה יותר, גם על-ידי חיבורה לחלקים קבועים בפה (שיניים קיימות או שתלים).
יחד עם זאת, צריך לזכור כי התותבת מפעילה עומסים רבים על השיניים ולכן, אם השיניים אינן יציבות, הן לא ייצבו את התותבת,אלא התותבת תערער אותן עוד יותר.

שתף עכשיו

מהו פרק הזמן בו מתרגלים לתותבת ?

היכולת להתרגל לדבר חדש בחיים הינה מאוד אישית, ולכן ההסתגלות לתותבת תלויה גם באישיותו של המטופל.ישנם אנשים אשר מתרגלים לתותבת תוך מספר ימים עד שבועות, ואילו אנשים אחרים לא מתרגלים גם לאחר שנים.
מעבר לכך, המוח וגם שרירי הפנים צריכים להסתגל מחדש להימצאותו של “גוף זר” בפה. וכמובן שעל הרופא להתאים את התותבת בצורה המירבית למבנה הלסת של המטופל.

שתף עכשיו

האם התותבת יציבה ואינה נופלת ?

תותבת נשלפת ניתנת להוצאה באופן יזום, אבל גם על-ידי אוכל דביק או הלשון.

שתף עכשיו

אילו סוגי תותבות קיימות ?

  • תותבת קבועה
  • תותבת נשלפת חלקית- משחזרת שיניים חסרות וחניכיים של חלק מסויים בלסת
  • תותבת נשלפת שלמה-משחזרת את כל הלסת, החניכיים והשיניים
שתף עכשיו

מהי תותבת ?

תותבת זהו מתקן אשר מחליף רקמה טבעית בגוף. התותבת יכולה להחליף שיניים, חניכיים, עצמות ורקמות אחרות.תותבת יכולה להיות קבועה, כמו כתר, גשר, או שתל, ויכולה להיות נשלפת. בדרך כלל כאשר מדברים על תותבת מתכוונים למשהו נשלף, לא קבוע בתוך הפה.

שתף עכשיו

האם השיננית מבצעת הלבנת שיניים ?

השיננית מסירה מהשיניים משקעים שהתיישבו עליהן (פלאק, אבנית,כתמים), השיננית מנקה את השיניים ולא מלבינה אותן. זאת אומרת, צבע השן אינו משתנה בטיפול השיננית.

שתף עכשיו

מדוע עדיף לבצע הסרת אבנית במרפאה פרטית ולא במרפאה ציבורית ?

במרפאה פרטית השיננית ורופא השיניים עובדים יחד בתאום מלא תוך מתן יחס אישי לכל פציינט ושימת לב למכלול הפרטים במהלך הטיפול. לשיננית פרטית שני יתרונות ברורים על פני שיננית בקופת חולים:
א- שיננית פרטית מקבלת גמול כספי גבוה יותר, דבר הבא לידי ביטוי באיכות הטיפול והשקעתה בו.
ב- עבודתה של השיננית מבוקרת ע”י הרופא עד לשביעות רצונו המלאה.

שתף עכשיו

מברשת שיניים רגילה או חשמלית ?

אין תשובה חד משמעית, לדעתי עדיף להשתמש במברשת שיניים חשמלית מכיוון שמברשת זו מאפשרת צחצוח של כל שן בנפרד ומוסיפה גם תנועה סיבובית לתנועת המברשת הידנית, ובנוסף מקטינה תנועה אופקית על צווארי שיניים ומורידה את הלחץ על השיניים בזמן הצחצוח, דבר אשר מקטין שחיקת שיניים עקב צחצוח אגרסיבי

שתף עכשיו

מהן הסיבות לריח רע מהפה ?

ריח רע מהפה נגרם ממספר סיבות: חורים בשיניים, בעיות חניכיים או לכלוך שנשאר על הלשון (כן כן ,צריך  גם לצחצח את הלשון). אם הטיפולים בוצעו והבעיה עדיין קיימת, יש צורך לבדוק אם מקור הריח הינו מהקיבה או אולי מהריאות.

שתף עכשיו

ממה נגרמת רגישות לקור, מתוק, חריף וצחצוח ?

הרגישות נגרמת בדרך כלל מנסיגת חניכיים וחשיפת צוואר השן. אזור זה הינו רגיש ביותר עקב חשיפה של שכבת הדנטין אשר במצב נורמלי מוגנת ע”י החניכיים. בשכבת הדנטין קיימות צינוריות רבות המאפשרות מעבר גירויים חיצוניים אל רקמת מוך השן הפנימית, הגירויים הללו מתרגמים לתחושת כאב ואי נעימות.

שתף עכשיו

נסיגת חניכיים – למה זה קורה, ואיך מונעים את זה ?

נסיגת חניכיים יכולה להיגרם מצחצוח אגרסיבי או ממבנה הפה, השיניים והעצם שיכולים לעודד נסיגת חניכיים.

שתף עכשיו

האם כדאי לצחצח חזק כדי לנקות טוב יותר את השיניים ?

ההפך הוא הנכון. אם מצחצחים את  השיניים חזק אז בדרך כלל  שוחקים אותן, וגם גורמים לנסיגת חניכיים.

שתף עכשיו

מה התועלת בטיפול פלואורידציה אצל שיננית ?

פלואוריד הינו חומר בעל ריכוז גבוה של יוני פלואור. הפלואוריד נספג לתוך השן בזמן הנחת החומר בפה. הפלואוריד מחזק את השן בפני התקפת חיידקים. יש צורך לחזור על טיפולי הפלואורידציה מדי חצי שנה על מנת להגדיל את ריכוז הפלואור בשן.

שתף עכשיו

מה ניתן לעשות אם הטיפול אצל השיננית כואב ?

אם הטיפול אצל השיננית כואב במקצת ניתן למרוח חומר מרדים על החניכיים. במידה והטיפול מאוד כואב, מרדימים רק את אזורי הפה המטופלים, הבעיה היא שלא ניתן להרדים פה שלם בישיבה אחת, אלא רק חצי פה. לכן טיפול השיננית בהרדמה נעשה בין שתי פגישות לארבע פגישות.

שתף עכשיו

כל כמה זמן חייבים לבוא לטיפול שיננית ?

לטיפול שיננית יש צורך להגיע פעם בחצי שנה. ישנם אנשים שחייבים לבוא לשיננית פעם בשלושה חודשים ולעומתם ישנם אנשים שיכולים לבוא לשיננית פעם בשנה. השיננית לא רק מנקה את השיניים, היא גם בודקת האם קיימות מחלות חניכיים, מוקדי עששת, האם יש סתימות שבורות, שיניים שבורות או כל בעיה אחרת.

שתף עכשיו

מדוע חשוב לבצע הסרת אבנית אצל שיננית ?

אם לא מבצעים הסרת אבנית בצורה מקצועית  אז האבנית מצטברת על השיניים ומהשיניים היא נכנסת אל מתחת לחניכיים. האבנית עצמה מחוספסת יותר מהשן, לכן לחיידקים הרבה יותר קל להיתפס עליה מאשר על השן. החיידקים האלה גורמים לדלקת חניכיים ולנסיגת חניכיים אשר בשלב מסוים עשויים לגרום נזק בלתי הפיך ואז השיניים מתחילות להתנדנד.

שתף עכשיו

מהי הסיבה העיקרית לטיפול שורש

ברוב המקרים מתעורר הצורך בטיפול שורש עקב עששת עמוקה המגיעה עד למוך השן. מוך השן הינו רקמה חיה, שם נמצאים העצבים וכלי הדם המזינים את השן. כאשר הרקמה הזו נפגעת, אין מנוס מלבצע טיפול שורש.

שתף עכשיו

מהו טיפול שורש?

בטיפול שורש מנקים את תעלות השן, מוציאים את העצב הפגוע מהשורש במעין פצירות זעירות, שוטפים היטב על-ידי חומר חיטוי ואוטמים את התעלות במעין חומר דמוי גומי. את השן סוגרים בסתימה זמנית.

שתף עכשיו

האם הטיפול כואב ?

טיפול שורש מתבצע תחת הרדמה מקומית של השן ואינו מלווה בכאבים. לאחר טיפול השורש יתכנו כאבים אשר אמורים לחלוף לאחר מספר ימים. במידה ויש כאבים, ניתן לקחת משכך כאבים כלשהו מהסוג אותו אתם נוטלים מכל סיבה אחרת.

שתף עכשיו

מהו המשך הטיפול לאחר ביצוע טיפול שורש

כשבוע לאחר ביצוע טיפול שורש, יש צורך להוציא את הסתימה הזמנית, ובמקומה לשים מבנה על מנת לשחזר את חומר השן המקורי. במקרים בהם קירות השן רחבים וחזקים, המבנה מספיק. במקרים אחרים, בהם נותרו קירות שן דקים, יש צורך בכתר המגן על השן מפני שבירה על פי החלטת הרופא המטפל.

שתף עכשיו

מהי תוחלת החיים של טיפול שורש

טיפול שורש אשר מבוצע על פי כל הכללים אמור להישמר למשך הרבה שנים. אצל רופאי שיניים רגילים, אחוז הצלחת טיפולי השורש  הינו 80%-85%, אצל מומחים לטיפול שורש, אחוזי ההצלחה הינם בין 90%-95%.

שתף עכשיו

מהן הסיבות לחידוש טיפול שורש ?

הסיבות לכישלון טיפול שורש אינן תמיד ברורות, במקרים מסוימים עקב חדירת חיידקים אל מתחת לסתימה הזמנית, אשר אינה מוחלפת בזמן. במקרים מסוימים, כאשר תעלות השן מעוקלות בצורה יוצאת דופן, קיים קושי להגיע עם הפצירות עד לחוד השן ולנקותה כראוי, מצב זה עשוי להביא לידי היווצרות דלקת בחוד השן.חידוש טיפול השורש מבוצע על מנת להציל את השן, במידה והטיפול אינו מצליח, הבלתי נמנע הינו עקירה.

שתף עכשיו
Show Buttons
Hide Buttons